Osudový příběh Eugenie jsem si poprvé vyslechla od jejího syna při toulkách po USA. Nedal mi spát. Mluvila jsem s pamětníky, sbírala útržky z minulé doby, a když do sebe zapadly, sedla jsem si a psala. Román vychází 14. listopadu. Křest bude o týden později.

Eugeniin osudový příběh

Hotel Continental v samotném srdci Plzně skrývá románový příběh z doby první republiky a druhé světové války. Eugenii jako většinu žen své doby čekal smluvený sňatek. S manželem Emanuelem Ledeckým, za něhož se provdala na přání otce, se starali o chod hotelu, kde prožívali radovánky, ale také okupaci a válku.

V hotelové restauraci zněl často jazz a swing. Tančilo se tady. Ve sklenkách s francouzským vínem se odrážel lesk tehdejší doby a zůstávaly na nich otisky rtů plzeňské smetánky. Jednoho dne v hotelu přenocovala i Marlene Dietrichová, ovšem tajně. Během okupace si přicházelo do hotelové kavárny vypít kávu gestapo i odbojáři.

Osudového dne, 21. prosince 1944, hotelem otřásl výbuch. Bombardování Plzně připravilo hoteliérku o otce i o manžela. Téměř okamžitě se pustila do obnovy hotelu, aby v něm v květnu 1945 přivítala americkou armádu. Ta osvobodila Plzeň a do života mladé vdovy přinesla nejen novou naději, ale i lásku, která ji postavila před osudové rozhodnutí.

Jak román vznikal

V příběhu, jehož linku za mě vymyslel někdo jiný, je všechno – láska, osudovost, touha po svobodě. Od začátku mě fascinoval. Rozhodla jsem se, že pokud se přede mnou otevře, napíšu ho.

Začátky byly nesmělé. Sem tam pár zmínek v dobovém i současném tisku, který opakoval známé informace. Pak jsem se ale setkala s prvním pamětníkem, jenž vyprávěl otevřeně. A tak se na mém stole ve správnou chvíli navršily dobové fotografie, výstřižky z novin, vzpomínky.

Křest románu bude 21. listopadu

Román vychází 14. listopadu v nakladatelství Motto ve skupině Albatros Media, a to jen několik týdnů před 75letým výročím vybombardování hotelu. Křest románu a beseda s veřejností proběhnou o týden později, 21. listopadu – mrkněte do událostí.

Program
• 14,30 – tisková konference pro novináře (hotelová restaurace)
• 16,30 – komentované prohlídky dobově zařízených hotelových pokojů
• 17,30 – křest knihy a beseda (hotelová restaurace)

Těším se, že se na křtu potkáme 🙂

Knihu můžete objednávat tady