Tisková zpráva – Autorce románů „Eugenie“ a „Podbrdské ženy“ vychází nová kniha. Znovu se inspirovala skutečnými událostmi a v příběhu opět vystupují reálné postavy. Nový román „Alžběta a Nina: Tajemství mojí babičky“ vypráví příběh babičky a vnučky, které společně odkrývají rodinnou historii odehrávající se na pozadí dvacátého století. Na pultech knihkupectví bude nový román 22. října.

V pochmurných i krásných Sudetech se skrývají stíny minulosti, které Alžbětinu rodinu rozdělily na desítky let. Když ji vnučka Nina navštíví v léčebně, kde se devadesátiletá babička zotavuje, rozhodne se vyjet s ní do míst jejího dětství a mládí. Během cesty po zapomenutých krajích i zasutých vzpomínkách společně odhalují rodinné tajemství, o němž se dlouho mlčelo. Porozumění babiččině příběhu pomáhá Nině vykročit za splněním vlastních snů.

„K napsání románu mě inspirovalo vyprávění mé babičky Miloslavy, která žila v Sudetech, na severu, jak se u nás v rodině říká. Po záboru pohraničí se přestěhovala k Brdům. Střípky z jejího vyprávění jsem toužila zasadit do příběhu, který je z velké části smyšlený, ale některé události se skutečně staly, některé postavy skutečně žily,“ říká autorka Jana Poncarová.

Na románu pracovala s přestávkami od podzimu 2017 do léta 2020. „Snažila jsem se v něm oživit lidi a místa, která už neexistují. Například koloniál rodiny Ledererů v Dobřívě. V románu tak vystupuje hrdinka Ester, která koloniál provozuje a s níž se Alžběta přátelí. Vedlejší, ačkoli důležitou úlohu pak sehraje postava Věrky. Ta je inspirovaná Věrou Kohnovou, která ve svých dvanácti letech zahynula v koncentračním táboře a zůstal po ní pouze deník. Bývá přirovnávána k české Anně Frankové,“ poodhaluje vznik románu autorka.

Příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách, střídá se v něm minulost a přítomnost. Hlavní hrdinky jsou dvě: babička Alžběta, která ve svém nitru nosí tajemství, o němž nerada mluví, a zprvu zakřiknutá vnučka Nina, jež svoji babičku blíže poznává až v dospělosti. Obě ženy k sobě postupně nachází cestu a důvěru, což vede k vysvětlení rodinného tajemství, ačkoli některé otázky už nikdy nemohou být zcela zodpovězeny.

„U knih, v nichž se střídají dvě časové roviny, si často jednu z nich oblíbím a tu druhou mám pak tendenci proletět rychleji. U Alžběty a Niny se mi to snad poprvé nestalo. Těšila jsem se na obě stejně a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Obdivuju Janin smysl pro detail, někdy bych si přála vidět na chvíli svět jejíma očima,říká o románu spisovatelka Martina Heš Hudečková.

Román „Alžběta a Nina: Tajemství mojí babičky“ vychází 22. října v nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media. Více o románu najdete na webu nakladatele. Rádi vám na vyžádání zašleme recenzní výtisk.