/Tisková zpráva/ V nakladatelství Motto vychází knižní novinka spisovatelky a novinářky Jany Poncarové Cyklistka. K napsání románu autorku inspiroval skutečný životní příběh baronky Blanky Battaglia a také místo, kde žila, zámek v jihočeských Bratronicích. Právě tam nyní zve Poncarová své čtenáře, aby společně se studentkou žurnalistiky Klárou oživili vzpomínky stárnoucí šlechtičny na její pestrý život i na její osudovou lásku, po které jí zůstal jen nikdy nepřečtený dopis.
Být vzornou manželkou: takový osud měl čekat Blanku ze šlechtického rodu Battaglia. Její dobrodružná povaha jí však velela jinak. Z divokého děvčete vyrostla sebevědomá žena, která na kole zcestovala kus světa. Své stáří Blanka pak tráví v chátrajícím rodném zámečku v jihočeských Bratronicích. Stárnoucí baronka nemá sílu pečovat o budovu a pozemky, které patřily její rodině po generace, a tak jen mlčky přihlíží pomalému rozkladu a zkáze. Z letargie ji vytrhne až studentka žurnalistiky Klára, která přijíždí do Bratronic, aby o baronce napsala článek. Rozhovory s Klárou Blanku přimějí vzpomínat na minulost, na její nevšední život – i na její osudovou lásku…
„K napsání Cyklistky mě inspirovalo zejména místo: Bratronice a okolí a samozřejmě i trochu tajemný zámek se zarostlou zahradou, kde Blanka Battaglia jako starší dáma dožívala. Dny poslední šlechtičny v chátrající stavbě, na jejímž osudu se podepsalo neklidné dvacáté století, vykresluje studentský krátkometrážní film Paní Le Murie z roku 1993, který režíroval Petr Václavík. Viděla jsem ho několikrát. Blanku jsem skrze tento snímek vnímala jako ženu, jež sice ve svém zámku dožívá sama, ale není osamělá, je zestárlá, ale není slabá. Dostála svému osudu i jménu. Bojovala,“ prozrazuje Jana Poncarová.
Autorka v novince Cyklistka, podobně jako ve svých předchozích úspěšných románech Podbrské ženy, Eugenie a Alžběta a Nina, mapuje osudy silné i značně osobité ženy. Baronka byla výbornou cyklistkou, a to v době, kdy byl tento sport teprve na začátku, natož aby na kolo nasedaly ženy – postavila se konvencím a jako mladá dívka se vydala na bicyklu přes Rakousko a Německo do Švýcarska. Bez finančních prostředků…
„Cyklistka není životopisný příběh. Je to román. Dějová linka je smyšlená, ale zasazená do skutečného prostředí a do dějinných událostí dvacátého století. Mohla jsem dát místu i hlavní hrdince jiná jména, ale pak by se vytratilo charisma spojené s příjmením Battaglia. Zámek v Bratronicích je spojen s Blankou a Blanka s ním. Jsou nerozluční. Proto se v tomto románu prolíná fikce se skutečností,“ říká o knize autorka.
Poncarová zdařile zachycuje atmosféru doby a dějinné události, čtenáři si ji zamilovali pro její osobitý poetický styl vyprávění a schopnost působivě zachytit vnitřní svět postav, jejich pocity a pohnutky.
Jana Poncarová žije v Plzni, je novinářka a copywriterka. V příbězích, které píše, hledá pravdu o světě a vlastní osvobození. V roce 2018 debutovala úspěšným románem Podbrdské ženy, který sleduje osudy tří generací žen žijících v podhůří Brd. O rok později vyšel román Eugenie inspirovaný skutečným osudem plzeňského hotelu Continental a jeho majitelky. V roce 2020 vydala román inspirovaný vzpomínkami své babičky Alžběta a Nina a literárně-dokumentární knihu Děvčata první republiky.