Moje babička Miloslava milovala sladké kafe a dorty. Trápil ji sluch, protože ji jako malou holku zbili v Sudetech hoši v podkolenkách. Přes své „válečné“ zranění se přenášela s humorem, stejně jako přes všechny zvraty ve svém životě. Inspirovala jednu z hlavních postav v novém románu – Alžbětu. Kniha vychází 22. října, a právě teď je v předprodeji za lepší cenu a s poštovným zdarma.

V jasných konturách si pamatuju den, kdy jsem román rozepsala. Byl podzim 2017. Vrátila jsem se z nemocnice, kde se moje babička léčila. Byla po operaci krčku a se svou vrozenou urputností se rozhodla, že se nevzdá. „Dokud budu chodit, chci tu být, pak už ne,“ znělo mi v uších. Zněl mi v nich i její zvonivý smích, když mi vyprávěla veselé střípky ze svého života. Třeba jak na vsi rebelovala, když si oblékla přešité pánské kalhoty. Nebo když řídila bez papírů motorku, protože nebylo zbytí.

Milovala jsem její příhody. Mezi nimi byly i některé smutné. Třeba setkání s hochy z Hitlerujugend, kteří ji po poznámce o vysokých podkolenkách zbili tak, že měla navždy problémy se sluchem. Nebo o manželství, které nebylo úplně podle jejích představ, ale „všude je něco“. Ty střípky jsem si zapisovala. A pak už chtěly ven, spojit se do příběhu.

Byl pošmourný listopadový den, bylo mi smutno, že babička zůstává v léčebně. Proto do příběhu vstoupila vnučka Nina – odvážnější než já – a vzala svoji babičku na výlet, do kraje jejího mládí, za vzpomínkami i za rozklíčováním rodinného tajemství.

Poslední úpravy na knize jsem dokončila – s velkou podporou mé literární redaktorky Lenky Křížové a celé redakce nakladatelství Motto – letos v létě.

V říjnu bude román „Alžběta a Nina: Tajemství mojí babičky“ na světě.

V pochmurných i krásných Sudetech se skrývají stíny minulosti, které Alžbětinu rodinu rozdělily na desítky let. Když ji vnučka Nina navštíví v léčebně, vymyslí způsob, jak babičce udělat radost: vyrazí s ní na výlet do míst, kde strávila dětství a mládí. Během cesty po zapomenutých krajích i zasutých vzpomínkách se Nina rozhodne – dost bylo mlčení. Jen pokud odhalí rodinné tajemství, může vykročit za splněním vlastních snů…

Už teď je kniha v předprodeji tady a do 22. října máte dopravu zdarma, pokud zadáte tajný kód BABICKA.