Timothy Snyder napsal skvělou knihu Tyranie. 20 lekcí z 20. století. V jednom z rozhovorů zmínil, že ji psal hlavně pro občany USA, kteří po vítězství Donalda Trumpa „mohli zažít šok“. V knize porovnává společenskou a politickou situaci před nástupem totalit ve 30. a 40 letech (fašismus, nacismus, komunismus) se současným vývojem, který přeje populistickým vůdcům.
Mimo jiné varuje před podřizováním se předem. „Autoritářský režim si většinu své moci ani nemusí vynucovat: získává ji samovolně. Lidé uvažují, co po nich nejspíš bude represivnější vláda chtít, a pak se podle toho dobrovolně chovají, aniž by jim to kdokoli přikazoval.“
Vybízí k tomu, co se nám teoretikové „spiknutí“ a vyznavači sloganu „za to můžou oni“ snaží vymluvit. Že zodpovědnost za podobu světa máme ve vlastních rukou. „Symboly dneška napomáhají realitě zítřka. Nepřehlížej znamení nenávisti. Neodvracej oči a nezvykej si na ně.“
Kniha, i když místy je to smutné čtení, dává hlavně naději. Alespoň na mě tak působila. Zažila jsem dost „aha“ momentů, když jsem si říkala – to bych mohla zkusit. Tak třeba: „Nepoužívej fráze, přemýšlej o tom, co říkáš.“
Nebo „Dívej se cizím lidem do očí a neváhej s nimi prohodit pár slov.“ K tomu Snyder říká: „Nejde jen o zdvořilost: je to součást občanství a zodpovědného členství ve společnosti – a také způsob, jak zůstat v kontaktu s okolím, zbořit společenské bariéry a pochopit, komu bychom měli důvěřovat a komu ne.“
Sympatické je, že na několika místech vzpomíná na disent 70. let a cituje Václava Havla, především jeho Moc bezmocných.
Snyder říká: „Věř v pravdu.“ A na jiném místě dodává: „Hledej, pátrej, analyzuj.“ Na tomto místě cituje Václava Havla: „Je-li základní oporou systému život ve lži, pak není divu, že jeho základní hrozbou se stává život v pravdě.“
Hned poté Snyder dodává: „S nástupem internetové éry jsou z nás všech nakladatelé – a všichni proto neneseme svůj díl zodpovědnosti za to, aby veřejnost vnímala pravdu. Jakmile si začnete ověřovat informace, přestáváte tím pádem rozesílat falešné zprávy ostatním.“
K post-truth dodává, že je předehrou fašismu. A že v hitlerovském Německu uměli falešných informací, zpráv a strachu, často vyvolaného uměle, využít ke svému prospěchu.
Knihu uzavírá citát z Hamleta.
„Doba je vykloubená. Vzal to ďas, že spravovat mám zešílevší čas.“ Následně ale říká. „Tak pojďte, půjdem spolu.“
Jdeme? 😊