Ženy, které už oslavily devadesáté narozeniny, zažily éru první republiky, druhou světovou válku, komunismus nebo emigraci, návrat demokracie i nové milénium. Příběhy „Děvčat první republiky“ zachytily spisovatelka Jana Poncarová a fotografka Dita Pepe, která pracovala i s dobovými fotografickými archivy jednotlivých hrdinek. Kniha vychází v malém počtu výtisků v artovém nakladatelství wo-men Barbory Baronové.
Generace žen, které se narodily a vyrůstaly v době, kdy byl prezidentem T. G. Masaryk, prožily bouřlivé 20. století se všemi jeho zvraty a proměnami. Na pozadí velkých historických událostí se zamilovávaly, vdávaly, studovaly, zažívaly křivdy komunistického režimu i násilnosti v manželství, musely se vyrovnávat se ztrátami dětí i svých blízkých. Se ženami, do jejichž výchovy se otiskly masarykovské hodnoty, se od jara 2019 do léta 2020 setkávaly spisovatelka Jana Poncarová a fotografka Dita Pepe.
„Projekt rozhovorů se ženami devadesát plus vznikl náhodou. Seděla jsem u své kadeřnice a posteskla si, jak mi chybí vyprávění mé babičky, která byla šestadvacátý ročník. Kadeřnice mi na fotografii ukázala svoji zákaznici Marii Hechtovou, jen o rok mladší, než byla moje babička,“ říká Jana Poncarová.
Marie Hechtová pracovala jako učitelka. Protože se její muž v době komunistického puče jako student účastnil pochodu studentů na Pražský hrad za prezidentem Benešem, měl později potíže sehnat práci. Jako děvče měla Marie možnost emigrovat, ale zůstala v Československu.
Do emigrace naopak odešla plzeňská básnířka Hana Gerzanicová. „Sama překonala uzavřené hranice, aby následovala svoji lásku. Odstěhovali se do Austrálie. Manželství nebylo šťastné. Společně s Hanou mohla odejít i Marie Hechtová. Dámy o sobě ale nevěděly, po letech se znovu pomyslně setkaly v naší knize,“ uvádí Jana Poncarová.
Oslovené ženy vyprávěly nejen o šťastných chvílí svého života, ale také o bolestech. Paní Anně Holé zemřel nešťastnou náhodou čtyřletý bratr, Marie Myslikovjanová se musela vyrovnat se ztrátou syna, podobně jako Eugenie Sztablová.
„Velmi dojemné pro mě byly okamžiky, kdy se rozhovorů a focení účastnily i rodiny devadesátiletých žen a kdy bylo zřejmé, že jsou milované,“ říká fotografka Dita Pepe a dodává: „Ženy jsme fotily v jejich domovech, obklopené jejich věcmi a vzpomínkami. Zachytila jsem je mimo jiné i na velkoformátový fotoaparát Magnola.“
Kniha Děvčata první republiky vychází na podzim 2020 v artovém nakladatelství wo-men, které se orientuje na umělecké knihy s genderovým zaměřením. „Kniha vzniká i díky podpoře čtenářů a veřejnosti. Právě běží kampaň na portále Donio, kde si lidé mohou publikaci předplatit už nyní,“ uzavírá nakladatelka Barbora Baronová.